Działanie ekranów spawalniczych


Ekrany spawalnicze mają za zadanie przede wszystkim chronić ludzi nie biorących bezpośredniego udziału podczas prac spawalniczych, a stojących lub pracujących na stanowiskach w pobliżu tychże prac.

Wiadomym jest, że spawacze są wyposażeni w ubrania ochronne, typu fartuchy, a także przyłbice. Luk spawalniczy emituje bardzo szkodliwe promieniowanie IR i dlatego też osoby będące w pobliżu takich prac są narażone na niebezpieczeństwo. Także gorące odpryski metalu oraz iskry stanowią potencjalne źródło niebezpieczeństw dla osób nie posiadających odzieży ochronnej.

Ekrany spawalnicze, czy jak potocznie się mówi parawany, to idealna ochrona pracowników wykonujących swoją pracę w pobliżu spawacza. Promienie ultrafioletowe, wydzielające się podczas takich prac, są bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet i życia, więc takie ekrany są wybawieniem przed tego rodzaju zagrożeniem. Rozbłyski światła niebieskiego, tak często widziane właśnie podczas prac spawalniczych, a ignorowane przez gapiów, niestety również mogą mieć swoje konsekwencje zdrowotne. W tej kwestii nie ma żartów. Zapalenie spojówek, występujące podczas tak zwanego „oka łukowego” może nawet doprowadzić do czasowej ślepoty. Są to najczęstsze problemy zdrowotne, występujące u spawaczy i bardzo nieodpowiedzialnym jest, praca bez przyłbic i ogólnie ubrań ochronnych.

Tak więc ekrany spawalnicze spełniają ważną, o ile nie najważniejszą rolę bezpiecznika pomiędzy pracownikiem wykonującym prace spawalnicze, a osobami postronnymi lub pracownikami na innym stanowiskach nie związanych ze spawaniem. Chronią nie tylko wzrok, ale i ciało przed promieniowaniem oraz poparzeniami. Zabezpieczają także miejsce pracy przed pożarem.

Ekrany spawalnicze wykonane są z folii PCV i są produkowane w wersjach przejrzystych, co pozwala na obserwację pracy spawacza. Przezroczyste parawany to dobra opcja, aby pracownik wykonujący pracę za nim był widoczny przez innych pracowników. Nawet jeśli wydarzy się jakiś wypadek, czy spawacz zasłabnie, inni zatrudnieni będą mogli dostrzec taką sytuację, właśnie dzięki przezroczystości parawanów.

Ekrany spawalnicze: ekranypcv.pl